Tøj har en enorm betydning for os, der bekymrer os om, hvordan vi fremstår over for andre. Det er en stor del af vores personlighed på samme måde, som vores stemme og vores holdninger er. Hvis du kan identificere dig med den tankegang, så har vi her samlet nogle gode bud på, hvordan du kan gøre din beklædning personlig op til sommeren og de forhåbentlig varmere temperaturer.

Simpelt tøj fra Gai Lisva

Gai Lisva er et relativt ukendt mærke, men du finder fra dette brand et væld af forskelligt tøj, der egner sig godt til sommeren af flere årsager. Først og fremmest er det ikke det tykkeste tøj, hvorfor du ikke kommer til at svede i det, og samtidig har det nogle utroligt behagelige og rolige farver, som passer godt ind i sommervarmen.

Fleksible shorts

Der er ikke noget værre end at sidde på et kontor i 25 grader i tøj, som ikke er specielt fleksibelt. Bukserne skaver måske, og så er det bare rigtig varmt med de sorte bukser. Fleksibelt tøj, der også kan bruges i arbejdssammenhæng, buldrer frem, og du kan med diverse såkaldte ”performance” tøj få noget, der sidder bedre på kroppen om sommeren.

Svedskjulende t-shirts

Der er ikke nogen skam i at svede lidt, når det er sommer. For mange kræver det ikke ret meget bevægelse, før pletterne begynder at dukke op i armhulerne, men du kan tænke taktisk og vælge t-shirts, hvor svedpletterne ikke er så tydelige. Enten skal du gå efter meget mørke farver eller en helt hvid t-shirt. Grå du ikke.